Az ingatlanok 12 féle energetikai minősítést kaphatnak. Az elért besorolás az építmény hőszigeteltségének mértékétől, és az épületgépészeti berendezések hatásfokától függ.
Ha új épületet építünk, annak legalább az „A” kategóriát kell teljesíteni 2024 óta. Meglévő épületek vizsgálata során bármely betűjelet megkaphatja az építmény, a műszaki adottságainak megfelelően. A tanúsítási skála nem lineáris, hanem egy speciálisan hajlított görbe, azaz bizonyos kategóriák között egészen kicsi az eltérés, míg más kategóriák között igen nagy. Ennek a gyakorlati jelentősége az, hogy nagyobb fontosságot kell tulajdonítanunk egy „G” és egy „H” lakás közötti különbségének, mint a jobb besorolások esetén. A skála alsó részén egy egységnyi romlás lényegesen nagyobb energiafogyasztásbeli különbséget jelent.
Új épület használatbavételének bejelentésekor (családi házak), vagy használatbavételi engedélyének kérelmekor (nagyobb épületek), kötelezően elkészítendő az épületenergetikai tanúsítvány. Amire szükségünk van a munkához: kiviteli/megvalósulási tervek, felelős műszaki vezetői nyilatkozat, épületgépészeti leírás (ha van). A tanúsítás menete némileg eltér a használt ingatlanokétól, ezeket a munkákat egyedi díjon végezzük.
Az energetikai tanúsítványok tartalmát rendelet határozza meg. A kalkulációs fejezet részletesen dokumentálja az energetikai számításokat, ami alapján az ingatlan osztályba sorolása el lett végezve. A főoldalon a megbízó, a tanúsító, és az építmény adatai találhatók. A szakvéleménynek tartalmaznia kell egy javaslati részt is, amely az ajánlott energiahatékonysági korszerűsítő beruházásokat sorolja fel.
Hőkamerás vizsgálat - a szakma általánosan elfogadott eljárása szerint - nem szükséges a tanúsítvány elkészítéséhez. A hőkamerázást általában hibafeltárásra alkalmazzák, például visszatérő penészesedés, dohosodás esetén, vagy más, szemrevételezéssel nem azonosítható hibák megkeresésére. Vállalkozásunk nem végez termográfiás mérést, de igény szerint tudunk Önnek megbízhatóan dolgozó partner ajánlani a feladatra.
Az energetikai tanúsítás a megvizsgált ingatlant általános szempontok alapján minősíti, annak használati módjától függetlenül. Az auditálás ettől sokkal bővebb szakértői munka, ami a létesítményt és annak üzemeltetőit együtt vizsgálja, így egyedi energiahatékonysági tanácsokkal tudja ellátni a megbízót. Nagyvállalatok számára 2017-től kezdve büntetés terhe mellett kötelező auditáltatni, négy éves időközönként. Az auditálás elsődleges célja az energiafelhasználás mérhető csökkentése, a vizsgálat feltárja azokat a konkrét lépéseket, amelyeket ennek érdekében megtehetünk. Várjuk ajánlatkérését a tanúsításra és az auditálásra is, a 14. kerületből, illetve egész Budapestről!